pondělí 4. dubna 2016

SPIRÁLOVÁ ČEPIČKA MADE BY ÁJAHáčkovala jsem z příze Lady od Toptexu, spotřeba na obvod 48cm asi 75g a háčkem 4,5. Ta co je na hlavní fotce je z Paoly od Toptexu a je podstatně silnější, ale dělaná stejným háčkem. Obvod u čepičky si určujete klasickým průměrem placky jako obvykle, jen doporučuju malinko větší, lemem se čepička trochu stáhne. kdyby se vám čepička moc stahovala už od začátku, zkuste dělat místo normálního předního reliéfního DS 2x nahozený PRDS (díky za radu paní Lence ,-)
DS - dlouhý sloupek
řo - řetízkové oko
PO - pevné oko
PRDS - přední reliéfní dlouhý sloupek
SDS - sháčkované dlouhé sloupky

Základní kolečko a 14 DS.
1. ŘADA - 6 řo spojit PO do kroužku a do základního kolečka uděláme 14DS, přičemž místo prvního děláme 2 nebo 3řo. Ukončíme PO do druhého (třetího) řo.
2. ŘADA - Opět 2řo jako náhrada prvního DS a budeme střídat normální DS a přední RDS. Takže první DS uděláme hned do prvního očka a taktéž první RDS uděláme tak, že podebereme celý první sloupek, takto střídáme až do konce řady. Ukončíme PO tak, že podebereme sloupek z řetízku na začátku řady.
Ukončení druhé řady.
Takto máme prostřídané přední RDS a normální DS.
Upřesnění kam se dělají sháčkované sloupky.3. ŘADA - uděláme jedno řo a 2x 2SDS (sháčkujeme sloupek tak, že nahodíme jako na dlouhý sloupek, píchneme do mezery před DS z min řady, nahodíme, protáhneme, nahodíme a protáhneme dvěma očky na háčku. Opět nahodíme, píchneme do stejné mezery, protáhneme, nahodíme, protáhneme opět dvěma očky a naposledy nahodíme a protáhneme třema očky na háčku Takto máme sháčkované dva sloupky a opakujeme to samé do stejné mezery před DS z min řady.) A opět jeden PRDS a zase řo a vzorek 2x2SDS. Na konci řady už neukončujeme PO, ale budeme pokračovat ve spirále. Je dobré si začátek řady označit kouskem příze, aby jsme věděli, ve kterých místech začít v řadě přidávat. Ten přechod do spirálky se zdá trošičku takový krkolomný, já to z originálního návodu moc nepobrala, ale dělám to takhle jak píšu a jde to v poho a ve výsledku není nikde žádná velká díra nebo něco :-) Pokud se vám to nebude zdát, zkuste jinak, ráda se přiučím :-))4 a 5 ŘADA - jsou stejné jako řada třetí, takže děláme řo, 2x2SDS a PRDS, řo, 2x2SDS.... proto to označení začátku řady odlišnou přízí, jak se dělají řady stejně, tak by se v tom člověk trochu ztrácel :-)):-)


6.ŘADA - Opět přidáme a to tak, že budeme místo dvou skupinek dvou SDS dělat 3. Takže uděláme řo, 3x2SDS a PRDS. Postup na sháčkování je stejný, jen uděláme o skupinku víc ,-)Detail přidání jedné skupinky.
7.ŘADA - Stejně jako šestá.8. ŘADA - Mě na obvod 48 stačilo přidávat jen do sedmé řady, ale pro ukázku jsem nafotila i přidávání dál. Takže kdo potřebuje větší obvod, udělá na začátku řady místo jednoho řo dvě. Takže to bude vypadat takto: 2řo, 3x2SDS, PRDS... Pokud budete potřebova ještě víc, tak budete místo 3x2SDS dělat 4x2SDS. A kdo naopak potřebuje čepici menší, tak skončí s přidáváním u 2x2SDS


Čepička má tendenci se všelijak prohýbat, ale nebojte, na hlavičce se narovná (viz moje koleno :-D )


Pak už jen háčkujeme kolem dokola na potřebnou hloubku. Počítejme, že budeme dělat ještě lem cca 3-4cm. LEM - záleží na vás jaký budete dělat, dělala jsem ho z KS, polodlouhých i z dlouhých reliéfních, opravdu to záleží na vás. Jen první řadu obháčkování dělám KS. Na fotečce jsem se pokusila naznačit kam všude sloupek dělám, snad to jde poznat.První řada obháčkování KS.Já tentokrát na lem použila dlouhé sloupky a střídala jsem přední a zadní reliéfní sloupek a úplně nakonec jsem čepičku olemovala jednou řadou račích sloupků.


Tahle čepulka je trošku dírkatější, použila jsem větší háček, pokud ji chcete teplejší, vemte silnější přízi nebo menší háček. my už máme čepulek až až, takže doufám, že tahle bude až na jaro, velká je dost :-))


Tak doufám, že jsem to napsala trošku srozumitelně, pokud ne, omlouvám se, nákres mám z netu a kolikrát sama tápu a musím si to přizpůsobit sobě, takže pokud srovnáte můj popis a nákres, tak se nezlobte, že třeba najdete odlišnosti, ale opravdu si to většinou přizpůsobím svým potřebám.


Originál z internetu.http://toplist.cz/dot.asp?id=102357


Žádné komentáře:

Okomentovat