sobota 12. listopadu 2016

Ušanka made by Ája

Ušanka made by Ája

Zdravím všechny šikovné háčkařky i ty, které se teprve učí. Návodů na ušanky je jistě spousta, ale dovolím si vložit i ten svůj včetně toho, kam umístit klapky přes ouška, protože je to podle mě nejčastější dotaz.
Přízi jsem použila Favori, ale opět můžete použít jakoukoliv včetně chlupatek (u těch pozor na základní placku, je třeba ji dělat menší), háček č. 4, je trošku díratější, na tuto zatím zimu nezimu stačí, takže do tuhé zimy buď dvojitou přízí, nebo chlupatkou, či nějakou silnější přízi, případně podšít (já teda nepodšívám).
Obvod čepky z fota je 50cm a hloubka od vršku po čelíčko 19cm. Ale rozměry si prostě upravíte podle sebe.
Základem je čepice z dlouhých sloupků, úplně ta základní od Jany Drabinové, co koluje po netu (Mimibazar, Youtube). Nebo prostě jakákoliv jiná s libovolným vzorem, jen je třeba ji udělat o jeden cm méně hlubokou, protože na konci budeme celou čepici obháčkovávat jednou či dvěma řadami KS nebo PDS, tak ať ji nemá dítko moc do očí.
Nicméně já čepici začínám na 18 DS do kroužku z šesti řetízkových ok (včetně náhrady prvního DS třemi řo) a ze silnějších přízí taktéž, jen dělám na začátku magický kroužek, abych neměla dírku moc velikou. Následně ve druhé řadě zdvojím každý DS, ale ve třetí řadě zdvojím každý třetí!!!. Pozor na to, pokud byste zdvojili každý druhý, bude se vám to pravděpodobně vlnit. Mám to ozkoušené a dělám to tak už čtyři roky, ale je na každém z vás, co máte osvědčené. Takže prostě u této čepice je základ normální čepička z DS, jen o 1cm méně hluboká. Pokud budete mít nějaké dotazy, neváhejte se zeptat, pokusím se poradit. Pokud vám návod pomůže k vytvoření čepice, budu ráda, když se pochlubíte fotečkou :) Zkratky: DS - dlouhý sloupek KS - krátký sloupek PDS - polodlouhý sloupek řo - řetízkové oko


Toto je moje základní čepice z dlouhých sloupků. Klapky na ouška si rozpočítáme. Klapky dělávám podle velikosti čepice od 12DS (na těch malých pro mimča, někdy i na 10DS) až po 18DS pro ty největší. Takže v mém případě jsem udělala 15DS, alespoň se to dobře počítá. Takže: čepici si přeložíte tak, aby jste měli šev uprostřed zadní strany. 2/3 SLOUPKŮ NA KLAPKU PŘIJDOU NA ZADNÍ STRANU A 1/3 NA PŘEDNÍ STRANU. Takže si po stranách napočítám pět oček a začnu háčkovat klapku. Je opravdu třeba mít šev pěkně vzadu uprostřed, aby nám to hezky pasovalo. Začínám většinou klapkou z pohledu na pravé straně (ani nevím proč, asi zvyk :D ) Podle toho jak chcete mít klapku dlouhou, tak zvolíte řady, kdy budete ubírat sloupky a kdy jen přeháčkujete (bez ubírání) Takže uháčkuju si 15DS, práci otočím, udělám klasicky 3řo a přeháčkuju, tudíž mám dvě řady po 15DS včetně těch náhrad z řo. Ve třetí řadě udělám 3řo a sháčkuju dva dlouhé sloupky (pro ty kdo neví jak na to, tak to rozepíšu - nahodíte přízi, píchnete do očka, nahodíte, protáhnete očkem, nahodíte a protáhnete dvěma očky na háčku, zůstanou vám dvě očka na háčku, takový nedodělaný DS, opět nahodíte, píchnete do dalšího očka, nahodíte a protáhnete očkem, nahodíte a protáhnete dvěma očky, nahodíte a protáhnete všemi třemi očky na háčku.) Následně uděláte (po jednom do každého očka) 9DS a zase sháčkujete 2DS a pak do posledního očka uděláte jeden DS. Otočíte práci a řadu přeháčkujete, měli byste udělat 13DS. V další řadě zopakujete tu řadu se sháčkovanými sloupky, takže vždy sháčkujete druhý a třetí na začátku řady a druhý a třetí od konce řady, tak aby vám na začátku řady vždy zůstala ta 3 řo jako náhrada a na konci jeden uháčkovaný DS (bude se za to líp obháčkovávat celá čepice)


Takže jak je vidět, jedna třetina sloupků na přední straně dvě třetiny na zadní straně (v tomto případě 5DS vepředu a 10DS vzadu). Obě klapky se dělají totožně, jen u té druhé (u mě z pohledu nalevo) je třeba začít háčkovat z té zadní strany, aby jste neměly jakoby obráceně řady. Tam se začátek počítá trošku lépe, protože se řídím švem čepice, vlastně si od švu napočítám stejný počet sloupků, stejně širokou mezeru, tím dosáhnu i toho, že budu mít šev hezky uprostřed :)


Sháčkované DS


Detail s naznačením sháčkovaných sloupků, délku klapky si upravíte tak, že buď nebudete dělat ty přeháčkované řady a budete mít klapku kratší, to je vhodnější pro miminka, které potřebují čepici zavázat a nebo můžete udělat klidně i dvě přeháčkovací řady po sobě a budete mít klapku dlouhatánskou, to je na každém z vás :)


Neobháčkovaná čepice zepředu. Obháčkovat můžete krátkými sloupky nebo polodlouhými. Na nákresu jsem naznačila, že v rozích je třeba udělat dva až tři ks do jednoho očka, aby se vám to moc nestahovalo a u přechodu klapky na čepici, v "koutě" je někdy třeba sháčkovat dva až tři sloupky, aby to neudělalo takovou vybouleninu.


Ještě pohled zepředu. Obháčkováno polodlouhými sloupky.


Zezadu je vidět šev pěkně uprostřed.


Ze strany jsou klapky pěkně souměrné, dírky po krajích vzniknou obháčkováním, u mě je to vidět víc, protože mám větší háček a tenčí přízi, tak se toho nelekejte :) Ono to na výsledné čepce tak znát není viz. hlavní fotka.


Pokud s o nákres :) Jen na klapce jsem nekreslila ty přeháčkované řady ;)

Háčku Zdar! ;)

Žádné komentáře:

Okomentovat