pátek 19. února 2016

ZIG ZAG čepička


ZIG ZAG čepičkaMilé šikulky, pokusím se o návod na čepičku, která podle mě, ale není určená pro začátečníky, je mi to líto, ale tak jak to mám popsané je asi to, jak nejlíp to umím popsat, proto se nezlobte, že návod nechápete a já nebudu vědět jak vám pomoci. Proto jsem se pokusila i o video, které vás možná nakopne správným směrem. Omlouvám se předem za kvalitu, není zrovna snadné udržet ruce před foťákem na stativu tak aby bylo vše uprostřed záběru a ostré :D. Jinak návod není můj, resp. nápad, já našla obrázky na ruských stránkách, rusky neumím, takže mi nezbylo než se orientovat jen dle kousku nákresu a zkoušet metodou pokus/omyl. Možná některé přijdete na snazší způsob, či jiné vylepšení, tak poznámky uvítám. A pokud možno nekritizujte, už jsem se setkala třeba na FB, že některé holky popsaly můj návod jako úplně nesrozumitelný a blbý a že ho nechápou, v tom případě nechápu já, proč tisíc dalších ho pochopilo a hlavně proč ty dotyčné tedy neposkytnou svůj návod :( Tohle mě docela zamrzí, protože nad každým návodem strávím i několik hodin. Tento je trošku šizený, úvodní čepička je hotová, tu na fotkách dodělám někdy příště :D ono to totiž trochu pomaleji přibývá :) Takže přízi jsem zvolila Sal Simli, turecká příze s lurexem (no, ve videu se nad tou nitkou trochu rozčiluju :D ) a háček č. 3,5. Ale půjde to z čehokoliv, jen si upravíte velikost placky. Nicméně tím křížením je čepka jakoby dvojitá, sice jsou tam dírky, ale i tak je teplá, takže ne na léto, spíš tak jaro a podzim.
Použité zkratky: řo - řetízkové oko 2DS - dvakrát nahozený dlouhý sloupek PO - pevné oko

Videa mám rozdělené na tři části, tak si kopírujte každý link zvlášť. Znáte to, jednou


zvoní telefon, pak zas dítě v nevhodnou chvíli splachuje záchod atd. :D Tak, první video zde: https://www.youtube.com/watch?v=uhvboc9A7k8&feature=youtu.be Druhé tu: https://www.youtube.com/watch?v=F6vzM32THGM&feature=youtu.be A třetí tuhle: https://www.youtube.com/watch?v=rr2NYPrB7XU&feature=youtu.be
Do magického neboli stahovacího kroužku uděláme 12 krátkých sloupků
4řo jako náhrada jednoho sloupku a do stejného očka dva 2DS.

Otočíme na rubovou stranu. Komu to půjde, otáčet nemusí, stačí jen trocha zručnosti. Pro upřesněni, pokud otočíte na rub, pícháte do očka z pohledu na levé straně od tech tri předchozích sloupku, pokud držíte lícovou stranou, pícháte do očka vpravo, jakoby zpět.

A o očko zpět uděláme tři 2DS. Do očka pícháme z lícové strany, jde to trochu hůř, ale jde to ;)

Opravdu to jde, píchnout z lícové strany :D

Otočíme lícem k sobě, vynecháme očko a do dalšího uděláme zase tři 2DS, otočíme na rub a do vynechaného uděláme tři 2DS a tak stále dokola až do konce řady. Řadu končíme PO do čtvrtého očka náhrady.

V další řadě opět začínáme na 4 řo a do každého z následujících dvou sloupků uděláme jeden 2DS. Nyní budeme křížit předem. Do každého 2DS z předchozího vějířku min. řady, uděláme jeden 2DS, ale začínáme od toho nejvzdálenějšího a pícháme směrem zezadu dopředu. Je to snazší, při tom křížení je tam dost málo místa. Nyní se dostaneme k přidávání a to tak, že do očka, které tvoří jakoby čtvrtý sloupek z první řady, uděláme tři 2DS. Vrátíme se do jakože třetího sloupku a uděláme předem křížené tři 2DS
Tady je vidět jakože očíslované sloupky, pro představu kam píchnout.

Přední křížení tří 2DS.

Sem kam míří propiska, tam přijdou první tři 2DS.

A sem přijdou ty křížené další tři 2DS. Toto jsou místa přidávání.

Je třeba si u toho přidávání u toho křížení skládat sloupky zprava do leva, jinak se nám to bude kroutit a nebude to tak hladké, prostě si sloupek prstem odšoupněte kousek bokem :) Na fotce mám jeden hotový a je třeba píchnout z pohledu nalevo od toho prvního sloupku.

Dále vynecháme tři 2DS (ty jakoby zezadu) a do dalších tří uděláme po jednom 2DS (začínáme tím napravo!!!). Křížíme zpět do tří vynechaných zepředu a do každého děláme po jednom 2DS. V tom prvním nejvíc napravo, už bude málo místa, vychází odtud totiž ty tři 2DS z přidávání. Opět pícháme zezadu dopředu. Následuje další přidávání, zase jako minule. Takto střídáme celou řadu. Opět končíme PO do čtvrtého řo.

Další řadu přeháčkujeme bez přidávání. Jen tam, kde vedou sloupky předem, musí vést zadem a naopak. Takže 4řo a dva 2DS, otočíme na rub a do tří sloupek zpět děláme po jednom 2DS, začínáme tím nejvzdálenějším od háčku. Pícháme z lícové strany směrem k rubové. V dalších řadách je postup stejný, přidáváme asi stejným stylem jako u klasických čepic, tudíž v první přidávací řadě jsme přidávali v každé mezeře, tak v další přidávací budeme přidávat v každé druhé mezeře, následovat bude zase přeháčkovací řada. V další přidávací bychom přidali v každé třetí mezeře atd. Po každém přeháčkování je třeba změřit placku a podle potřeby opakovat přidávací řadu s tím, že se posunujeme o mezeru dál. Mě u té úvodní čepky stačily na obvod 50cm dvě přidávací řady a dále už jedu bez přidávání a křížím jen tři a tři sloupky :) a je to příze Mercan a háček 3,5.

Když pak budete mít potřebnou hloubku, aby se nám srovnal okraj, který je momentálně vlnitý, tak je třeba dělat dva polodlouhé sloupky a čtyři krátké sloupky. V místě puntíků budou polodlouhé sloupky, jinak krátké.
Doufám, že se vám bude dařit :)3 komentáře:

  1. Navod je uplne zrozumitelny. A ja mam odhackovane malo.

    OdpovědětVymazat
  2. Podle obrázku jsem myslela, že je to pletená čepička.

    OdpovědětVymazat